Na 400 Novinek

18. září 2008 v 19:38 | ASC |  Total commander
Total Commander, dříve známý jako Windows Commander, je tu s námi již řádku let, a léta vývoje se na něm opravdu podepsala. Není snad žádný jiný správce souborů, který by byl podobně doslova "natřískaný" klávesovými zkratkami. S každou další verzí přibude pár nových funkcí, několikero rozšíření těch stávajících, a spousta klávesových zkratek, které je stále těžší a těžší udržet v paměti. Myslím, že nebudu sám, kdo přestal všechny ty změny už dávno sledovat. Jejich výčet od verze 3.0 najdete chronologicky uspořádaný v souboru history.txt v adresáři Total Commanderu.
Ani připravovaná verze 7.0 není, co se nových funkcí týče, výjimkou. Se stále rostoucím počtem funkcí je stále těžší vymyslet něco nového. Proto už jde většinou jen o doplňky a rozšíření, která v předcházejících verzích málokomu chyběly. Přechod z jedné generace na druhou už s sebou nepřináší žádné razantní změny, jako tomu bylo dřív. Jde spíše o kosmetická vylepšení, u kterých můžeme jen kroutit hlavou, proč tuto hloupoučkou funkci neměl Total Commander dřív, jaktože mi doteď nechyběla, či se ptát, jestli tuto novinku vůbec kdy využiju.
V dnešním článku si představíme některé novinky betaverze 7.0pb1 proti ostré verzi 6.55a. Nebude-li uvedeno jinak, obrázek vlevo ukazuje verzi 6.55a a obrázek vpravo novější 7.0pb1.
První velkou změnou, které si při pohledu na novou verzi programu všimnete, je přepracovaný vzhled. Změny potkaly sadu ikon v tlačítkové liště - příšerné šestnáctibarevné ikonky (nahoře), které pamatují snad ještě Windows 3.1, nahradily konečně modernější ikony s 256 barvami.

Podobně je tomu i u ikony programu - klasické modré disketě narostly rozměry z 32×32 pixelů na 48×48 pixelů a počet barev se zvýšil na šestnáct.
Přibyla i možnost zapínat a vypínat vzhled témat Windows XP - jak se tato vlastnost projeví na vzhledu Total Commanderu 7.0b pod Windows Vista, ukazují následující obrázky:
Pruhovaný seznam souborů a adresářů, to je další vlastnost nové verze. Pro snazší orientaci můžete nastavit jinou barvu sudých a lichých řádků v oknech. Tato změna ale na první pohled spíše rozptyluje.

Za další z větších změn se dá označit nový zobrazovací režim "separate tree" či česky "samostatný strom", při kterém je žádný, jeden nebo oba panely rozděleny stejně jako průzkumník Windows na strom a seznam souborů a adresářů.
V klasickém stromu pak přibyla o jeden stupeň vyšší úroveň s jednotlivými disky a plochou, je tedy možné procházet "Tento počítač" podobně jako v Průzkumníkovi:
Soubory lze v panelu nově řadit nikoliv podle jediného, ale i podle více parametrů. Například pokud budete mít soubory seřazeny podle přípon, můžete je klepnutím na záhlaví v kombinaci s klávesou Ctrl dále řadit podle velikosti, data atd. Pořadí, ve kterém se řadí pak symbolizuje malé číslo v záhlaví.
Drobného vylepšení, které ocení především myšoidní uživatelé, doznaly i panely - poklepáním na prázdné místo vedle panelu se otevře nový.
Jedna z funkcí, kterou měl mít Total Commander už dávno, je autocomplete, která automaticky doplňuje názvy souborů a adresářů, pokud píšete cestu do některého z dialogových oken (běžná funkce průzkumníka). Nově se lze s pomocí klávesy Ctrl a šipek skákat po celé cestě k souboru po lomítkách podobně jako ve Wordu po slovech.
Multi-rename tool, neboli hromadné přejmenování souborů doznalo větších změn, seznam souborů se například dá řadit klávesovými zkratkami Ctrl+F3-F6 podobně jako seznamy v panelech souborů. Soubory lze přejmenovat také podle předem vytvořeného textového souboru. Také je možné seznam souborů vybraných souborů otevřít v poznámkovém bloku a všechny názvy editovat najednou pohodlněji v textovém souboru.
V dialogu pro kopírování a přesun souboru přibyly další volby pod rozbalovacím tlačítkem - například přepsat starší a stejně staré soubory, přepsat menší soubory, přepsat větší soubory, či automaticky přejmenovávat kopírované či původní soubory, porovnat je (u obrázků dokonce s náhledy)
Ve starších verzích programu jste si mohli zvolit, zda má klávesa plus na numpadu označovat jen všechny soubory či všechny soubory i adresáře. V nové verzi je možné vybírat obojí, v závislosti na tom, co máte nastaveno - v případě, že plusem označujete jen soubory se v kombinaci Shift+numpad plus označí soubory i adresáře a naopak. S Ctrl+Shift+numpad plus se soubory i adresáře vyberou i bez dialogového okna. Obdobné je to i se zúžením výběru a s inverzním výběrem.
Vestavěný prohlížeč je možné nově přepnout klávesou F11 do celoobrazovkového režimu. Přibyl v něm i kurzor, takže už je možné pohybovat se v textu s pomocí klávesnice a pohybovat se v textu podobně jako v poznámkovém bloku či ve wordu.
V nastavení přibylo také pár položek. Z těch zajímavějších je to ignorelist, do kterého můžete zadat soubory, které nechcete v panelech při zobrazovat.

Nové je i logování prováděných změn do souboru, které však musíte nejprve zapnout.

V nabídce "označení" přibyly čtyři nové položky, které zkopírují do schránky seznam vybraných souborů buď samotných, s celou cestou, případně s podrobnostmi:
Ve Start menu, které najdete v menu programu napravo od položky konfigurace můžete nově listovat mezi integrovanými příkazy Total Commanderu pod tlačítkem s lupou - další z funkcí, která měla být už dávno.
Drobnost je podpora aliasů v příkazové řádce. Můžete nadefinovat zkratku, po jejímž zadání do příkazové řádky se spustí některý z vybraných interních příkazů Total Commanderu (ten můžete opět vybrat ze seznamu, který vyskočí po stisku tlačítka s lupou).
U příkazu Vytvoř adresář nahradila jednoduché textové pole rozbalovací roletka s historií vytvořených adresářů.
Nově máte v průběhu hledání možnost prohlédnout nalezený soubor vestavěným prohlížečem přes kontextové menu a poté pokračovat v hledání.
V dialogu pro hledání přibylo i tlačítko, kterým můžete nalistovat adresáře, které chcete prohledávat. Dále je možno nově nastavit hloubku podadresářů, do jaké má hledání podadresáře prohledávat.
Spoustu změn doznalo i porovnání souborů podle obsahu - podobně jako u prohlížeče přibyl kurzor, navíc možnost soubory editovat. Změny potkaly i připojení přes FTP - dá se připojit přes SSL s ověřeným či neověřeným šifrovaním. Přibylo několik nových interních příkazů, k lepšímu se posunula různá technologická omezení a limity, u spousty funkcí přibyla podpora Unicode.
Co mi u Total Commandera stále citelně schází je zobrazení volného místa na discích v roletce pro výběr disku, funkce, kterou má Servant Salamander a jiné file managery již léta.
Těžko zde vyjmenujeme všechny novinky, jen v textové podobě v souboru history.txt najdete od verze 6.55a po verzi 7.0pb1 něco kolem šesti stovek malých, větších i velkých vylepšení a nových funkcí. Pokud vás zajímají podrobně, neváhejte se tímto souborem prokousat.
Total Commander je sice shareware, který můžete legálně používat jeden měsíc po instalaci, ale ke cti autora je nutno dodat, že ani po uplynutí této lhůty není funkčnost programu nikterak omezena. I to je zřejmě jeden z důvodů, proč vás na velkém množství počítačů po spuštění přivítá obrazovka se třemi tlačítky. Na druhou stranu, absence jakýchkoliv omezení vzbudí ve spoustě lidí dojem, že jde o freeware, který je možno zaregistrovat, aby uvítací okno zmizelo. Cena není v době, kdy omezené roční předplatné průměrného firewallu či antiviru vyjde na dva tisíce, nikterak přemrštěná na to, že jde o jeden z nejpoužívanějších programů a soubor s registračním klíčem funguje i v následujících verzích programu. Devět stovek pro první a polovina pro druhou až desátou licenci je docela příjemná cena. Snad tomu tak bude i nadále. Díky těmto vlastnostem rozhodně patří k těm prvním programům, který by ve sbírce legálního softwaru neměly chybět.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama