Nejčastější otázky

20. září 2008 v 10:43 | ASC |  Mozilla Firefox

Nejčastější otázky

Pokud podobně jako většina lidí přemýšlíte o přechodu z Internet Exploreru na Firefox, máte hodně otázek/dotazů. Nabízíme vám odpovědi na ty nejčastější, máte-li další, navštivte stránku s často kladenými otázkami nebo se zeptejte ve webovém fóru podpory uživatelů Firefoxu.

Jak přenesu své oblíbené položky?

Přenesení oblíbených položek do Firefoxu je velmi snadné. Firefox se po prvním spuštění zeptá, odkud chcete data přenést. Vyberte "Microsoft Internet Explorer" a je to! Všechny oblíbené položky jsou nyní v záložkách Firefoxu. Můžete je spravovat pomocí Správce záložek v nabídce Záložky.

Mohu na některých stránkách povolit vyskakovací okna?

Klepnuli jste na odkaz a nic se nestalo? Neobjevila se lišta s nápisem "Aplikace Firefox zabránila stránce otevřít vyskakovací okno" nebo ikonka škrtlého okna v pravém okně prohlížeče? Vidíte-li lištu nebo ikonku (viz obrázek vpravo), znamená to, že Firefox zablokoval vyskakovací okno. Po klepnutí na lištu nebo ikonku můžete povolit zobrazování dané stránce vyskakovací okna.
Poznámka: Když klepnutí na odkaz neotevře okno napoprvé (kvůli blokaci), klepněte na něj znovu. Firefox někdy rozpozná, že si přejete otevřít vyskakovací okno.

Fungují ve Firefoxu všechny stránky?

Ačkoliv většina uživatelů se při návštěvě webových stránek nikdy nesetká s problémem, některé stránky bohužel ve Firefoxu nefungují. Naše první rada je zjistit, zda je takovou stránku opravdu nutné navštívit. Některé stránky znemožňují Firefoxu přístup, protože používají technologii IE zneužitelnou ve škodlivých programech. Pokud jde o speciální stránku, kterou potřebujete navštívit, musíte použít Internet Explorer nebo jiný prohlížeč kompatibilní s vaším operačním systémem. Můžete využít i rozšíření IE View, které do kontextové nabídky Firefoxu přidá možnost otevřít danou stránku v Internet Exploreru.

Budu moci provozovat své internetové bankovnictví?

S největší pravděpodobností ano. Firefox obsahuje vše potřebné pro podporu moderních internetových bankovnictví. V současné době podporují Firefox všechny bankovní ústavy u nás s výjimkou Komerční banky. Více informací naleznete v přehledovém článku Internetová bankovnictví v Mozille.

Je k dispozici o Firefoxu kniha v češtině?

Ano. Nakladatelství CP Books vydalo knihu Mozilla Firefox: Kompletní uživatelská příručka. Autorem knihy je Václav Kadlec a kniha je určena převážně pro začátečníky. Bližší informace o knize se dočtete v naší recenzi.

Kde jsou uloženy záložky a nastavení?

Firefox ukládá všechna nastavení na disk do složky s profilem.
Ve Windows Vista je složka umístěna v C:\Users\[Uživatelské jméno]\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\default\.
Ve Windows XP/2000 je složka umístěna v %AppData%\Mozilla\Firefox\Profiles\[Náhodné znaky].default\. Prohlédněte si C:\Documents and Settings\ [Uživatelské jméno]\Data aplikací\Mozilla\Firefox\Profiles\ a zbytek by vám měl být jasný.
Ve Windows 95/98/ME je složka umístěna v C:\WINDOWS\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\[Náhodné znaky].default\
V Linuxu je složka umístěna v ~/.mozilla/firefox/[Náhodné znaky].default/.
V systému Mac OS X je složka umístěna v ~/Library/Application Support/Firefox/Profiles/[Náhodné znaky].default/.
%AppData% je zkratka pro složku Data aplikací ve Windows 2000/XP. K jejímu použití klepněte na nabídku Start > Spustit..., vložte %AppData% a stiskněte klávesu Enter. Budete přemístěni do skutečné složky, která se běžně nachází v C:\Documents and Settings\[Uživatelské jméno]\Data aplikací.

Jaké jsou klávesové zkratky?

Nabízíme vám přehled nejběžnějších klávesových zkratek Firefoxu, které vám v prohlížeči pomohou zrychlit opakující se akce. Kromě toho David Tenser sestavil vynikající porovnání klávesových zkratek Firefoxu, Internet Exploreru a Opery v angličtině.

Je Firefox dostupný v češtině?

Ano. Firefox je kompletně lokalizován do češtiny týmem CZilla a je k dispozici i v celé řadě dalších jazyků. Firefox patří mezi tzv. open-source programy (programy s otevřeným zdrojovým kódem) a je nabízen zcela zdarma. Vybrat si můžete také z celé řady lokalizovaných rozšíření.

Pro jaké platformy je Firefox dostupný?

Firefox je dostupný pro Windows, Macintosh OS X a Linux.
Obecné požadavky na PC
 • Pentium 233 MHz (doporučeno Pentium 500 MHz a novější)
 • 64 MB RAM (doporučeno 128 MB RAM a více)
 • 52 MB volného místa na disku
Požadavky pro Windows: 98/98SE/ME/NT 4.0/2000/XP (doporučeno)
Požadavky pro Linux:
 • Jádro 2.2.14 a novější s minimálně následujícími verzemi knihoven a balíčků:
  • glibc 2.3.2
  • gtk+2
  • XFree86-3.3.6
 • Firefox byl testován na Red Hat Linuxu 8.0 a novějším
Požadavky pro Macintosh:
 • PowerPC 604e 266 MHz (doporučeno PowerPC G4 667 MHz a novější)
 • G3, G4, 64 MB RAM (doporučeno 256 MB RAM a více)
 • 72 MB volného místa na disku
 • OS X 10.1.x nebo 10.2.x a novější

Co jsou rozšíření a jak je nainstalovat?

Rozšíření je balíček, který může do Firefoxu přidat další funkce jako např. blokování reklamy či sledování informací o počasí.
Rozšíření se do Firefoxu přidávají jednoduchou instalací, kterou popisuje návod Jak instalovat rozšíření ve Firefoxu.
Mnoho rozšíření naleznete na serveru Mozilla Update, vybírat také můžete z řady rozšíření lokalizovaných do češtiny.

Jak nainstalovat zásuvné moduly (pluginy)?

Firefox podporuje všechny současné verze běžných zásuvných modulů (pluginů) jako jsou Macromedia Shockwave, Flash, Java JRE od Sunu a Adobe Acrobat Reader. Když navštívíte stránku vyžadující zásuvný modul, který nemáte nainstalován, objeví se v horní části prohlížeče lišta symbolizující možnost jeho doinstalování. Kliknete-li na tlačítko Instalovat chybějící zásuvný modul..., Firefox se pokusí nalézt instalaci požadovaného modulu. Pokud se mu to nepodaří, můžete se zkusit ruční instalaci nebo nalézt modul na stránce o zásuvných modulech nebo na webu Dokumentace pluginů pro Mozillu.

Jak používat rychlé hledání?

S Firefoxem můžete vyhledávat ve vašich oblíbených vyhledávačích (např. Google) pomocí rychlého hledání. Při rychlém hledání napíšete do adresního řádku prohlížeče tzv. klíčové slovo, kterým určíte, na kterém vyhledávači chcete hledat a za ně připíšete hledaný termín. Napíšete-li gg CZilla, budete na vyhledávači Google hledat slovo "CZilla". Seznam všech klíčových slov obsahuje "Složka rychlého hledání", kterou najdete ve vašich záložkách. Příšlušné klíčové slovo zjistíte, pokud si zobrazíte vlastnosti záložek v této složce.
Poznámka: Chcete-li přiřadit klíčové slovo vyhledávači, který dosud není zařazen, postačí, když na stránce vyhledavače klepnete pravým tlačítkem myši na vyhledávací políčko a zvolíte "K vyhledávání přiřadit klíčové slovo". Pak již jen nastavíte název záložky a vámi vybrané klíčove slovo.

Mohu používat své oblíbené download managery?

Prohlížeč Mozilla Firefox dnes přímo podporuje řada moderních download managerů (správců stahování). Připravili jsme pro vás podrobný přehled podporovaných download managerů. Managery, které Firefox nepodporují přímo, lze používat za pomoci rozšíření FlashGot.

Musím odinstalovat Internet Explorer?

Ne, nemusíte. Nejen, že můžete mít nainstalovaný Internet Explorer a Mozilla Firefox zároveň, ale můžete mít oba prohlížeče spuštěné současně.

Existuje pro Firefox překladač webových stránek?

Ano. Pro Firefox jsou k dispozici překladače PC Translator a Eurotran XP.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama